Wielki Połom (Czechy) – relacja z wycieczki Koła PTT Oświęcim – 22 maja 2022

Przy chacie Skalka

W niedzielny poranek wyruszamy na pierwszą w tym roku wycieczkę za czeską granicę. Około 9 rano docieramy do miejscowości Łomna Dolna (Dolni Lomná), Naszą wędrówkę zaczynamy od żółtego szlaku, prowadzącego do chaty Skalka. Bardzo szybko otwiera się przed nami widok na pasmo graniczne Beskidu Śląskiego ze Stożkiem i Czantorią Wielką, Girową w Międzygórzu Jabłonkowsko-Koniakowskim oraz Ochodzitą w Beskidzie Śląskim. Zatrzymujemy się na chwilę na malowniczym punkcie widokowym Mala Skalka i kontynuujemy naszą trasę w stronę schroniska. Przy Chacie Skalka raczymy się czeskimi przysmakami. Po posiłku ruszamy dalej w stronę Wielkiego Połomu, jednak wcześniej na trasie czeka nas dość szybko kolejne schronisko – Kamenná Chata wraz ze stojącą obok wieżą widokową „Tetřev”(Głuszec).

Na szczycie Wielkiego Połomu

Granicą czesko-słowacką docieramy na główny cel wycieczki – Velký Polom (1067 m n.p.m.), znajdujący się na terenie rezerwatu o tej samej nazwie. Ze szczytu możemy podziwiać widok na słowackie pasma górskie, między innymi na Małą Fatrę. Główny szczyt osiągnięty, ale kilometrów do przejścia wciąż dużo. Sieć szlaków w tym rejonie daje możliwość skrócenia lub wydłużenia trasy. Wykorzystujemy ten fakt i dzielimy się na kilka grupek. Nie tracąc czasu, zwłaszcza, że większość decyduje się na najdłuższy wariant, ruszamy dalej ścieżką prowadzącą głównie przez zalesione tereny. Jedni docierają tylko do Muřinkovego vrcha, inni do Lačnova, pozostali aż do schroniska Chata Kamenity.

Ostatnie zejście wita nas pięknym słońcem opadającym coraz niżej nad horyzontem. W tej pięknej scenerii docieramy do doliny potoku Łomna (Lomná), gdzie kończymy pierwszy w tym roku zagraniczny wyjazd naszego Koła.

Bartek