Spotkanie andrzejkowe na Lubomirze i Kudłaczach, 21/22.11.2015, aktualizacja komunikatu przed wycieczką.

Michał pod Obserwatorium na Lubomirze.

Prezes Michał pod Obserwatorium na Lubomirze.

Zamieszczamy najświeższe informacje o zaplanowanym (zarezerwowanym i potwierdzonym) przed-andrzejkowym (ponieważ ma się ono odbyć na tydzień przed kalendarzowymi Andrzejkami) pokazie nieba (w razie pogody) i zwiedzaniu (niezależnie od pogody) Obserwatorium Astronomicznego na górze Lubomir, należącego formalnie do gminy Węglówka a zlokalizowanego w górach Beskidu Myślenickiego (Wyspowego).

Spotykamy się o 9:30 w sobotę, 21 listopada br., u stóp Lubomira. Samochody będzie najlepiej zostawić w Porębie przy sklepie (około 400 m npm), naprzeciwko szkoły, przy zielonym szlaku. Ruszamy nie później niż o 10:00. Następnie pokonamy 3-godzinną trasę przez oba Kamienniki (782 m i 818 m npm) i przełęcz Suchą (715 m npm) na Łysinę (891 m npm) i Lubomir (904 m npm). Suma podejść wynosi około 600 metrów. Chcemy powtórzyć trasę sprzed 1,5 roku (konkretnie, z 26 stycznia 2014 roku), z wycieczki do której odnośnik (i wskazówki dojazdu z Krakowa) znajduje się tutaj. Relacja z tej poprzedniej wyprawy znajduje się tutaj a galeria tutaj.

Bernatka obserwuje protuberancje na tarczy słonecznej przez teleskop Coronado skonstruowany specjalnie do obserwacji powierzchni i zjawisk występujących na naszej gwieździe. Foto: Michał Myśliwiec.

Bernatka obserwuje protuberancje na tarczy słonecznej przez teleskop Coronado skonstruowany specjalnie do obserwacji powierzchni i zjawisk występujących na naszej gwieździe. Foto: Michał Myśliwiec.

W Obserwatorium na Lubomirze mamy zarezerwowany wstęp (jako grupa zorganizowana, jest nas zapisanych 17 osób) na zwiedzanie kopuły z teleskopem i pokaz filmu na temat historii astronomii. Wejście do Obserwatorium powinno nastąpić o 13:30 CET czasu urzędowego warszawskiego (czyli 12:30 czasu uniwersalnego UT, tak ukochanego przez astronomów i meteorologów). Wizyta potrwa półtorej godziny i kosztuje 10 zł/os.

Gdyby strzeliła choć na chwilę słoneczna pogoda (niepewne), zobaczymy Słońce przez teleskop Coronado (patrz zdjęcie) z wąskoprzepustowym filtrem H-alfa, a zatem plamy słoneczne, protuberancje na brzegu tarczy słonecznej, pochodnie. Aktualnie wiadomo, że na czyste niebo nie ma w sobotę co liczyć. Mogą być przebłyski słońca po południu. Proszę o wzięcie ciepłej odzieży z uwagi na spodziewany spadek temperatury poniżej zera stopni Celsjusza w niedzielę rano (w górach!).

Przy schronisku PTTK na Kudłaczach. Foto: Michał Myśliwiec.

Przy schronisku PTTK na Kudłaczach, wycieczka ze stycznia 2014. Foto: Michał Myśliwiec.

Zejście spod Obserwatorium na Lubomirze spodziewamy się rozpocząć jeszcze za dnia, około 15:30 CET, i w ciągu niecałej godziny dotrzeć (zejść) z powrotem przez Łysinę do schroniska Kudłacze. Zespół „Zielony Szlak” powinien dopisać w 3/4 składu – także odbędą się tradycyjne oddziałowe śpiewanki. Noclegi są w pokojach 3, 4, i 6 osobowych, mamy zarezerwowane 15 miejsc u pani Agaty Knofliczek. Pamiętajcie by wziąć ŚPIWORY i KAPCIE (do odremontowanej części hotelowej nikt w butach nie będzie miał prawa wstępu). W niedzielę rano (gdy się zbudzimy) zejdziemy po samochody do Poręby, nie powinno to zająć więcej niż półtorej-dwie godziny marszu (do zejścia około 400 m różnicy poziomów).

Całkowity koszt – nie przekroczy 50 zł / osobę (nocleg bez pościeli 35 zł + prelekcja 10 zł), plus udział w kosztach paliwa. Taki wyjazd wydaje się budżetowy i możliwy do realizacji także jako rodzinny. Zapraszamy!

Wyjazd ma charakter towarzyski. Uczestnicy biorą w nim udział na własną odpowiedzialność i ubezpieczają się we własnym zakresie.

Doktorek

PS. Zapisy przyjmuję ja, czyli Marcin Kolonko, pod numerem 606-695-121 lub mailem marcinet1@gmail.com, w miarę możliwości dzwońcie w dni robocze między 16 a 21.