Ścieżka przyrodniczo-kulturowa Olchowiec – relacja z prelekcji dr. Dariusza Dyląga – 21.11.2017

Dr Dariusz Dyląg w trakcie prowadzenia prelekcji. Fot. Michał Myśliwiec.

Dr Dariusz Dyląg w trakcie prowadzenia prelekcji. Fot. Michał Myśliwiec.

We wtorkowy wieczór, w lokalu przy ul. Traugutta 4, odbyła sie nader interesująca prelekcja dr. Dariusza Dyląga – człowieka zwiazanego z Myślenicami, z kołem przewodnickim “Karpaty”, niekwestionowany autorytet w dziedzinie historii i geografii Karpat, miłośnika Gorganów i autora przewodnika po tym paśmie górskim.

W wartkiej narracji Autor wprowadził nas w tematykę usytuowania i historycznych map Olchowca (Beskid Niski) i opisał formalny proces ubiegania się o wyznakowanie nowej ścieżki. Nie brak było akcentów humorystycznych a także zrobionych nową techniką (tzw. LIDARem, czyli Light Detection and Ranging) zdjęć skaningowych terenu wokół wsi Olchowiec, umożliwiających odtworzenie starych miedz i terenów uprawianych nawet kilkaset lat wcześniej. Autor przedstawił nader interesujące, zdobyte na allegro zdjęcia z natarcia w czasie II Wojny Światowej. Trzeba dodać, że rejon Dukli był raz nawet przez Dariusza Dyląga nazwany “lokalnym Monte Cassino” (zwłaszcza dla Słowaków którzy bohatersko szturmowali ten szaniec). Zginęło tam kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że w I Wojnie Światowej teren równiez był areną zażartych walk pozostałości po których znajdujemy po dziś dzień.

Część zgromadzonych słuchaczy prelekcji dr. Dyląga. Fot. Michał Myśliwiec.

Część zgromadzonych słuchaczy prelekcji dr. Dyląga. Fot. Michał Myśliwiec.

Obejrzeliśmy liczne materiały historyczne i etnograficzne, nagrania pozostałych po akcji “Wisła” nielicznych potomków Łemków, a także przemowę członka PTT, Tadeusza Kiełbasińskiego który prowadzi muzeum etnograficzne na bazie starej połemkowskiej chaty, z jej oryginalnym wyposażeniem, sprzętami domowymi a także ekspozycją związaną z prowadzonymi tam niegdys działaniami wojennymi w obu Wojnach Światowych. Omówione zostało również zagadnienie czyszczenia okolic ścieżki z niewybuchów oraz szabrowania pozostałości rozbitych na II Wojnie Światowej samolotów przez złomiarzy. Dr Dyląg wspomniał również, w trakcie II Wojny Światowej, w 1944 roku, wojska radzieckie chciały wspomóc Słowackie Powstanie Narodowe ale nie przedarły się przez szczelną obronę niemiecką co przyczyniło się do upadku tegoż Powstania (skąd my to znamy?).

Panoramiczne ujęcie sali prelekcyjnej. Fot. Michał Myśliwiec.

Panoramiczne ujęcie sali prelekcyjnej. Fot. Michał Myśliwiec.

Prelekcję uzupełniły statystyki nowo powołanej do życia ścieżki Olchowiec (liczy ona nieco ponad 11 km, suma podejść 650 m) i opis kolejnych planowanych tego typu inicjatyw. W spotkaniu uczestniczyło 19 osób, cieszą zwłaszcza nowe twarze które – miejmy nadzieję – zasilą stały skład uczęszczających na wykłady osób. Spotkanie trwało dobre 2 godziny, a następną planowaną imprezą PTT są Andrzejki (zapisy już zamknięte) a potem, być może, “Sylwester na szlaku z PTT Kraków” (aby się dowiedzieć śledźcie tę stronę).

Wszystkich gorąco zachęcamy do propagowania naszych spotkań oraz uczestnictwa w wycieczkach.

Do zobaczenia na szlaku!

Doktorek