Płyta Zielonego Szlaku pt. „Pozdrowienie“ – zeznania melomana

Okładka płyty zespołu "Zielony Szlak" pt. "Pozdrowienie".

Okładka płyty zespołu „Zielony Szlak” pt. „Pozdrowienie”.

Długo wyczekiwana, której wydanie było zapowiadane w gronie przyjaciół m.in. z PTT, przyszła niewiele przed sezonem zakupów świątecznych (który, jak powszechnie wiadomo, zaczyna się końcem października) – w sam raz na prezent mikołajkowy.

Zawiera ona piosenki z tekstami głównie Kazimierza Przerwy – Tetmajera, zarys biografii którego szanowny Słuchacz znajdzie na przedprzed- i przedostatniej stronie dołączonej książeczki. Wymieniona książeczka publikuje także wszystkie wyśpiewane teksty i słowo od zespołu skierowane do Nabywcy, ufnie nazwanego tutaj Przyjacielem.

Bo i jest ta płyta świadectwem przyjaźni, jaką rodzą góry, spotkania, śpiewogrania jeszcze niewydanych utworów, prelekcje, wspólne wmurowywania tablic czy też udział w Pasterce na Wiktorówkach, posiady u ks. Szczepana Gacka czy u ks. Jana Zająca na Śnieżnicy. Aż boję się pisać więcej aby nie spłoszyć tych klimatów, nie zniechęcić nachalną reklamą czegoś czego ta płyta jest jedynie wizytówką.

Spis utworów na płycie "Pozdrowienie".

Spis utworów na płycie „Pozdrowienie”.

Umieszczam krążek w odtwarzaczu i wprawiam się cicho w nastrój ckliwości za spokojem i górami. Potęgują go i doń zapraszają zdjęcia z kart książeczki – stary las spowity mgłą, zimowe szczyty… Wykonana przez Radka w Beskidzie Myślenickim, podczas przerwy w zejściu z Kudłaczy po ubiegłorocznych Andrzejkach „Hala“ tkwi mi po dziś dzień w pamięci – i jest do odnalezienia na stronie. „Motyl“ z kolei stanowi niezapomnianą okazję do uaktywnienia się koncertowej publiczności, z cichym, płynnym „przejściem“ ku czystej muzyce…

Kolejne aranżacje trącają delikatną strunę liryki, wiary, zadumy końcem jesieni na szlaku, w rytm głuchych kroków po świeżym śniegu. Nie dłuższe niż 4‘ z wyjątkiem tytułowego „Pozdrowienia“. Minuty płyną prędko na rozmyślaniu i stopniowym oddalaniu się od kłopotów – lub przybliżaniu do „Krainy Łagodności“ do której zapraszają nas Agnieszka, Asia, Michał i Radek. Aż się chce tam znowu ruszyć!…

To właściwie tyle. Resztę możemy sobie dosłuchać – wychodzi po niecałej złotówce za minutę nagrania. Czy to dużo, czy mało – zależy od naszych pozostałych potrzeb. Zapewniam że czas to niestracony, jak śpiewała kiedyś Agnieszka Chrzanowska „Nie bój się nic nie robić/nie bój się tracić czas/nie bój się marzyć/nie bój się długo spać“. Płyta nie przyspieszy naszej pracy ani nie ustanowi źródła szybkiego zysku. Może nasze serce odrobinę mocniej zabije? Myśl poszybuje w rejony miłych skojarzeń?

Twórcy, patroni i sponsorzy płyty.

Twórcy, patroni i sponsorzy płyty.

Zapraszam Was wszystkich tam, gdzie wraz z zespołem moglibyście zanucić refren „Pozdrowienia“: „Wichrze! Nad wzgórza, pola nieś/me pozdrowienie stąd,/rodzinną moją pozdrów wieś/i dunajcowy prąd“. Że nie Dunajec ale inny dopływ Wisły? Że nie ze wsi a z miasta? A czy to robi różnicę? Dedykuję wszystkim wielkomiejskim „słoikom“ i serdecznie zapraszam na muzyczną wycieczkę z Zielonym Szlakiem.

„Zanim mi w miejsce pięciolinii/wyznaczą linię krawężnika/a tam gdzie moja jest muzyka/zainstalują swoje hymny (…)/nim jeszcze wszystko to się stanie/na klucz się zamknę w fortepianie/i choć to miejsce trochę ciasne/zasnę…“ – śpiewa od ponad 25 lat Grzegorz Turnau.

Kurtyna.

Doktorek

PS. Płyta jest do nabycia na spotkaniach PTT Oddziału Kraków (informacje o spotkaniach na stronie) lub bezpośrednio u lidera zespołu, Radka Partyki (e-mail: r.partyka(at)poczta.fm ), jak również u Asi Kantor (e-mail joannakantor1(at)onet.eu , tel. 784003792) . Aktualności, koncerty, wydarzenia z udziałem zespołu „Zielony Szlak” można śledzić na stronie http://www.zielonyszlak.art.pl oraz na Facebooku (najbardziej aktualne wpisy).