Obchody 150 rocznicy powstania Towarzystwa Tatrzańskiego – Kościelisko – 13-15 października 2023 (kronika K/Oświęcim)

Na Przełęczy pod Kopą Kondracką

Piątek, 13.10.2023 był pogodny i bynajmniej nie pechowy. Czworo reprezentantów Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Oświęcimiu dotarło rano w okolice Ronda Kuźnickiego. Goszcząc przez 3 październikowe dni pod Giewontem zapragnęliśmy najpierw powitać się z górami, które 150 lat temu zachwyciły i zjednoczyły elitarną grupę miłośników gór z różnych środowisk społecznych. To właśnie niedaleko ronda, na terenie zakopiańskiego Zwierzyńca w sierpniu 1873 roku w czasie przyjęcia u ówczesnego właściciela Zakopanego Ludwika Eichborna pojawił się pomysł utworzenia towarzystwa, które zajęłoby się uprzystępnianiem Tatr dla nauki i turystyki.

Z Kuźnic podążyliśmy Doliną Kondratową, aby wspiąć się na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.). Korzystna aura ściągnęła tego dnia wielu turystów. Założycielom Towarzystwa Tatrzańskiego nie śniło się, że co roku Tatry będzie odwiedzać ponad 3 miliony osób.

Spotkanie integracyjne przy ognisku

Po radosnym spojrzeniu na świat z perspektywy Czerwonych Wierchów, wróciliśmy późnym popołudniem do doliny Bystrej i pojechaliśmy do Kościeliska do kompleksu wypoczynkowo – szkoleniowego Rewita Zakopane. Po zakwaterowaniu się w ośrodku udaliśmy się na spotkanie integracyjne przy ognisku. Wokół poczerwieniało, bynajmniej nie za sprawą ognia, lecz koszulek i polarów organizacyjnych. Powitaliśmy starych znajomych, poznaliśmy nowych. Na głodnych czekał ogrom kiełbasek. Biesiada i rozmowy trwały długo, ale prawdziwa integracja dokonała się przy muzyce i gromkim śpiewie. Śpiewogranie trzeba było zakończyć przed północą.

Na sobotę, 14.10.2023 przewidziano kulminację obchodów rocznicowych. W holu ośrodka Rewita można było obejrzeć wystawę okolicznościową „150 lat Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – 150 lat turystyki w Polsce”, którą dzień wcześniej postawiono przy Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, przy okazji konferencji, poświęconej 150 rocznicy powstania naszej organizacji.

Na Przysłopie Miętusim

Korzystając z przepięknej, złotojesiennej pogody i kilku godzin wolnego czasu znów ruszyliśmy w Tatry. Dwoje spośród nas, trzydzieści lat wcześniej uczestniczyło w skromnych obchodach 120-lecia PTT i zorganizowanej w związku z tym uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy na ścianie pierwszego schroniska Towarzystwa Tatrzańskiego. Powędrowali zatem na Halę Gąsienicową, aby odświeżyć wspomnienia. Pozostała dwójka, w towarzystwie reprezentantów O/Kraków udała się na Przysłop Miętusi, gdzie miała okazję spotkać się z przedstawicielami oddziałów w Chrzanowie, Bielsku-Białej i Tarnobrzegu. Z Przysłopu cała grupa krakowsko-oświęcimska powędrowała na Niżnią Kominiarską Polanę i Doliną Lejową zeszła do Kir.

W czasie oficjalnych uroczystości 150-lecia PTT

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00. Na jubileuszową galę przybyło ponad 300 członków PTT z całego kraju. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Przemówienie wygłosiła Prezes ZG PTT Jolanta Augustyńska. Odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o początkach naszej organizacji. Wręczono wyróżnienia państwowe, resortowe i organizacyjne. PTT zostało uhonorowane Złotym Medalem Polonia Minor. Rozdano także nagrody w konkursie fotograficznym „150 lat – lata mijają, piękno gór trwa”, a nasz Prezes Adam Sordyl odebrał w imieniu Koła Oświęcim dyplom uczestnictwa w projekcie górskim „Od granic do granic”.

Na zakończenie dnia zasiedliśmy do uroczystej kolacji, w czasie której czas umilała nam muzyka i śpiew w wykonaniu kapeli góralskiej. Później rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do północy.

Na Pęksowym Brzyzku

W niedzielę rano 15.10.2023 w dolinach reglowych padał deszcz, zaś Giewont przyprószył się śniegiem. Przed godz. 9 udaliśmy się do kościoła św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, aby uczestniczyć we mszy św. w intencji członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po nabożeństwie stanęliśmy jeszcze całą gromadą do wspólnego zdjęcia, a potem… podjechaliśmy do stolicy Tatr, aby zobaczyć Krupówki i białego misia oraz skosztować zakopiańskich specjałów mistrzów cukiernictwa.

Na koniec odwiedziliśmy cmentarz na Pęksowym Brzyzku, zatrzymując się m. in. przy grobach ks. Józefa Stolarczyka, Tytusa Chałubińskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Zofii i Witolda Paryskich.

Wczesnym popołudniem ruszyliśmy w drogę powrotną do Oświęcimia, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych.

M.D.