„Co słychać?” nr 7-8 (295-296) / 2015

Pierwsza strona nru 7-8 (295-296) "Co Słychać"

Pierwsza strona nru 7-8 (295-296) „Co Słychać”

Informujemy, że przed tygodniem ukazał się długo wyczekiwany, wakacyjny numer „Co słychać?” o objętości 16 stron.

Tradycyjnie w tym roku, dużo można poczytać o obchodzonym w PTT Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Już na pierwszej stronie znajdziemy relację Szymona Barona z finisażu wystawy jubileuszowej w Kozach koło Bielska-Białej, w dziale „z życia ZG PTT” możemy zapoznać się z omówieniem 23. tomu „Pamiętnika PTT” poświęconego właśnie piewcy Tatr i Podhala, jakim był niewątpliwie Kazimierz Przerwa-Tetmajer pióra Barbary Morawskiej-Nowak, a wśród wieści z oddziałów Nina Mikołajczyk przybliża wejście dwojga łodzian na Staroleśny Szczyt, którego pierwszym zdobywcą był właśnie Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

Wśród wieści z życia ZG PTT znajdziemy także informację o konkursie na „Górską Książkę Roku”, w którym można głosować na „Etos i etykę ludzi gór” autorstwa Antoniny Sebesty z Oddziału PTT w Krakowie, natomiast spośród artykułów z życia Oddziałów szereg zawiera materiały o wakacyjnej działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Nina Mikołajczyk i Norbert Owczarek przybliżają nam akcję „Czyste Tatry 2015″, w której wzięły udział grupy PTT z Ostrowca Świętokrzyskiego i Bielska-Białej, a Grażyna Jedlikowska opisuje wyjazdy ostrowczan na Słowację w ramach zdobywania Korony Beskidów Słowackich. Z dwóch tekstów Stefali Hyli dowiemy się o wycieczkach Koła „Sabałowy Klan” z Opola na Śnieżnik i Babią Górę, natomiast Wojciech Szarota relacjonuje sądecką wyprawę w Pireneje. Dział ten dopełnia artykuł Szymona Barona o nowych książkach, których autorami są członkowie naszego Towarzystwa.

W numerze znajdziemy także informację Barbary Morawskiej-Nowak o opracowanym przez Magdalenę Bujak-Lenczowską „Dzienniku Himalajskim i innych pismach Jakuba Bujaka”, z kolei Robert Słonka i Tomasza Kwiatkowski opisują swoje trekkingi w Alpach – zarówno bardziej ambitne, jak i dostępne niemal dla każdego. Przygotowany przez małopolskie parki narodowe program „Przyjaciel Parku Narodowego”, jako ciekawą propozycję na wycieczki z dziećmi opisuje w tym numerze Szymon Baron. Józef Haduch przybliża francuską atrakcję, jaką bez wątpienia jest Le Mont-Saint-Michel, a Barbara Morawska-Nowak opisuje swoje pierwsze wejście na Krywań w roku 1956 przy okazji cytując wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Hej Krywaniu, Krywaniu wysoki!”.
Ponieważ wakacyjny numer „Co słychać?” jest podwójny, mamy okazję przeczytać dwa wywiady Kingi Buras, której udało się porozmawiać z prezesami oddziałów PTT w Jaworznie – Jerzym Cieślawskim i Radomiu – Waldemarem Skórnickim.

Numer uzupełnia artykuł Barbary Morawskiej-Nowak o tych, co odeszli oraz zaproszenie na XXX Ogólnopolskie Spotkanie Oddziałów PTT na Klimczoku, które organizują wspólnie oddziały z Bielska-Białej i Chrzanowa.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 1,25 MB)

Redakcja „Co słychać?”