Zmarła Barbara Morawska-Nowak (3.1.1936-13.5.2023)

fot. Andrzej Słota (2023)
Barbara Morawska-Nowak (fot. Andrzej Słota, 22 kwietnia 2023)

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dzisiaj rano, 13 maja 2023 r. zmarła nasza Koleżanka Barbara Morawska-Nowak, Członek Honorowy PTT.

Wraz z Jej odejściem kończy się epoka „gigantów” w Oddziale Krakowskim PTT, na których ramionach dorastaliśmy i my. Żegnamy nie tylko Mamę Marcina, Kasi, Zosi i Ani, Babcię Rysia i Januszka ale też mentora i Osobę, której trzeźwy sąd pomagał Oddziałowi nabywać i kształcić nowe kadry. Basia popychała wszystkich do działania, służyła radą i swoim długoletnim doświadczeniem w działalności, chętnie dzieliła się refleksją i pomysłami na przyszłość.

Basi Osoby będzie nam niewątpliwie bardzo brakować. Ostatnie wybory do władz Oddziału świadomie pominęła, wiedząc o swoim pogarszającym się stanie zdrowia. Na ostatnich wyborach do władz Towarzystwa Tatrzańskiego otrzymała od Prezes, Jolanty Augustyńskiej, symbolicznego storczyka jako podziękę i hołd za długoletnią działalność i wkład do kształtu Towarzystwa. Storczyk ten przez szereg miesięcy rozświetlał i barwił Jej pokój.

Basia odbiera storczyka od Prezes ZG PTT, Joli Augustyńskiej, w uznaniu za całokształt działalności. Walny Zjazd PTT, Zakopane (Pawilon TPN w Kuźnicach), 4 czerwca 2022 r.

Przez te liczne lata Basia brała udział we wszystkich (historycznych już) wysiłkach mających na celu reaktywowanie PTT, co uwieńczone zostało sukcesem w 1988 r. Zdążyła zasiąść (przez większość kadencji od 1988 roku) w Zarządzie Głównym, we władzach Oddziału Kraków i w licznych Komisjach Zarządu Głównego PTT. Ostatnie miesiące upływały Jej na rozsyłaniu swojego „dziecka” – biuletynu „Co Słychać” w papierowej formie – do członków honorowych PTT. Pomagała Jej w tym córka Kasia.

Cechowała Ją zawsze rzetelność, konsekwencja i dbałość o wizerunek Towarzystwa. Można śmiało powiedzieć, że bez Basi Towarzystwo Tatrzańskie nie byłoby takie samo. Osobiście, wspominamy liczne jazdy Basi na Prezydium czy Zjazd, odbywające się na przestrzeni wielu lat i miejsc. Basiu, będzie nam Ciebie brakowało – choć po tak pięknym i szlachetnym życiu jak Twoje miejsce w Niebie powinno być dla Ciebie i dla nas oczywistością.

Osobiście, podziwialiśmy Twój dom jako miejsce spotkań 4 pokoleń braci PTT i 3 pokoleń Twojej Rodziny. Tradycją Oddziału Kraków było spotkać się u Ciebie na opłatku. Ostatnie takie spotkanie (udane) miało miejsce po Wielkanocy, 22 kwietnia 2023 r. i to po nim, jak myślimy, poczułaś się doceniona i spełniona aż do samego końca. Do ostatnich dni towarzyszyły Ci w domu 3 psy, koty, gołąb i kanarek – i cały ten zwierzyniec był dla Ciebie czymś naturalnym.

Ostatnie spotkanie Oddziału Kraków u Basi na Konarskiego – po Wielkanocy, 22 kwietnia 2023 r. Stoją od lewej: Andrzej Słota, Nikodem Frodyma z małą Basią, Marcin Kolonko, Basia Zaleska, Michał Myśliwiec, Tosia Sebesta, Edytka Kiernicka, Asia Kantor, Ludwik Rogowski. Siedzą od lewej: Marylka Rutkowska, Basia Morawska-Nowak, Basia Słota. Fot. Andrzej Słota.

W te ostatnie dni, gdy byłaś już coraz słabsza, wierzyliśmy jeszcze w jakiś „zwrot akcji”. Pomału jednak żegnaliśmy się z Tobą, Basiu, całym oddziałem. Ostatnie dni, jak rzekł nasz Prezes, Nikodem, mogły Ci upłynąć na segregowaniu wspomnień i obrazków z życia, czego nie wiemy ale w co wierzymy – bo przez te 3 dni nie mieliśmy już oznak kontaktu. Znamienne, że zmarłaś w 42. rocznicę zamachu na Jana Pawła II, będącą jednocześnie rocznicą objawień fatimskich.

Spoczywaj w pokoju i wstawiaj się za nami! Cześć Twojej Pamięci!

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 22 maja 2023 r., o 11:40 w kaplicy cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Zarząd Oddziału w Krakowie