Zaproszenie: 13.05.2014 – prelekcja historyczna Joanny Baran pt. „Turysta tatrzański w XIX wieku”

plakat_20140513Udajmy się w podróż do Tatr tak, jak kiedyś – góralską furmanką z noclegiem w Zaborni, pospacerujmy po Zakopanem z czasów ks. Stolarczyka, ruszmy w góry z Maciejem Sieczką i Szymonem Tatarem, poznajmy świat dawnej góralszczyzny i motywy, dla których wyruszano w dzikie i niezdobyte wówczas góry. Walery Eliasz Radzikowski w swoim „Ilustrowanym przewodniku do Tatr i Pienin” uspokajał podróżników podkreślając, iż „część ciała na której zwykliśmy siedzieć, oddaje niesłychane usługi człowiekowi, przy spuszczaniu się ze szczytów gór. Na lada jakim czerpie wystającym ze skały, uczepić się tyłem można, w czem wielkiej nam pomocy udziela szorstka powierzchnia skał granitowych”. Warto w tą podróż zatem wyruszyć tym bardziej, że historia turystyki to historia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

We wtorek, 13 maja 2014 o godzinie 18:00 krakowski Oddział PTT zaprasza na historyczną prelekcję pt. „Turysta Tatrzański w XIX w.”

Asia BaranPoprowadzi ją Joanna Baran – młoda absolwentka historii UJ, archiwistka, turystka po górach dawnych i współczesnych, sekretarz Oddziału PTT w Krakowie, która swoją pracę magisterską poświęciła historii turystyki tatrzańskiej.

 

Prelekcja odbędzie się w naszym lokalu przy ul. Traugutta 4 (V piętro). Wejście przez klatkę schodową od strony ogrodzonego parkingu.
Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

zaruski

źródło fotografii: Ciechanowska J., Czarnowski A., Tatrzańskie lata, Kraków 1993

Uwaga: od 01.03.2014 okolice ul. Traugutta zostały objęte płatną do godz. 20 strefą parkingową. Przyjeżdżając na prelekcję samochodem (do czego nie zachęcamy), należy uiścić opłatę w parkomacie lub zaparkować po drugiej stronie torów (od strony Zabłocia) na ul. Przemysłowej lub Lipowej.