VIII Zimowe Spotkania PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim – relacja

Na Spotkania zapisaliśmy się już w październiku, ale nikt nie wiedział, co czas przyniesie. Ale w końcu nastał rok 2023, i termin był coraz bliższy.

W piątek wzięliśmy sobie urlop aby dojechać niespiesznie do Ostrowca. Wydostaliśmy się z Krakowa opornie, z uwagi na trwające roboty drogowe na wylotówce w stronę Warszawy. Kilkadziesiąt km jazdy po zwykłej drodze a potem – komfortowym Szlakiem Cysterskim aż za Kielce. Tam skręciliśmy na lokalną drogę w kierunku Bodzentyna i Nowej Słupi.

Gdy już dotarliśmy do Ostrowca, minęliśmy charakterystyczne rondo sąsiadujące z cmentarzem i bocznymi uliczkami osiągnęliśmy szosę, przy której stał hotel Panorama. Tam spotkaliśmy główną Organizatorkę – Panią Grażynę Jedlikowską, która osobiście witała i koordynowała przydział pokoi hotelowych (bardzo pięknych, przestronnych i wygodnych).

Po „rozkulbaczeniu” z bagażu udaliśmy się, aby posmakować specjałów kuchni hotelowej. Było bardzo smacznie i wesoło. Spotkaliśmy pierwszych współuczestników imprezy i nabraliśmy animuszu. Cały czas dojeżdżali kolejni goście a gospodarze spotkania oraz zacna obsługa hotelowa dwoiła się i troiła, aby wszystko przebiegło sprawnie. I tak było.

Nastąpiło powitanie i początkowe podrygi w rytmie karaoke, pośpiewaliśmy sobie do oporu. Następnego dnia mieliśmy w programie wycieczkę do wąwozu piaskowcowego i 13 km spaceru po zaśnieżonym przedpolu Gór Świętokrzyskich. Pięknym, cichym i romantycznie przykrytym kołderką świeżo spadłego śniegu.

Po wycieczce (już następnego dnia) zjedliśmy obiad i poszliśmy się dalej bawić i tańczyć. Było wspaniale, pląsy trwały do północy a kto był, ten wiedział że i muzyka była przednia, i możliwość zamówienia melodii, i towarzystwo znakomite. Wcześniej jednak, w sobotę po południu, miała miejsce część oficjalna, zwieńczona uroczystą kolacją.

Punkt kulminacyjny spotkania stanowiły obchody 20-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu. Zapoczątkowała go uroczysta przemowa pani Prezes, Grażyny Jedlikowskiej. Dalej nastąpiły pełne uznania dla Oddziału oficjalne wystąpienia przedstawicieli Wojewody i lokalnych władz. Wręczono odznaczenia resortowe i organizacyjne (krzyże zasługi, „Złote odznaki z kosówką”, 10 i 20 lat w PTT), Przedstawiciele wszystkich przybyłych oddziałów otrzymali materiały promocyjne Kielc i Ziemi Świętokrzyskiej.

Dalej nastąpiła projekcja filmu (prezentacji) podsumowującego działalność Oddziału w Ostrowcu na przestrzeni ostatnich 20 lat. Skupiono się też na przebiegu poprzednich 7 edycji Zimowych Spotkań PTT, przywołano wspomnienia. Uroczystość uświetnił występ dziecięcego zespołu artystycznego z Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku oraz kapitalny, autoironiczny monolog członkini Oddziału w Ostrowcu, Alicji Salwierz.

W niedzielę rano zabrano nas autokarem do „kościółka” pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa a potem, przepełnieni duchem, udaliśmy się do arcyciekawej Izby Cukrownictwa i wreszcie, do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w pałacyku Wielopolskich w Częstocicach. Czas płynął, po rundzie sakralno-muzealnej nastało popołudnie i pora była pakować walizki i się żegnać…

Dziękujemy bardzo wszystkim Członkom ostrowieckiego Oddziału PTT, Pani Grażynie oraz wszystkim osobom (kierowcy, załodze hotelu i restauracji, oprowadzającym po muzeach, celebransom), którzy nasz pobyt tak sprawnie zorganizowali i zabezpieczyli.

Do zobaczenia na szlaku!

Doktorek