Relacja z prelekcji mgr Joanny Baran na temat początków turystyki tatrzańskiej

AsiaBaranFoto

Część przybyłych w chwili zagajenia Michała.

W dniu 13.05.2014 na Traugutta 4, w Krakowie-Podgórzu miała miejsce interesująca prelekcja Sekretarz Oddziału PTT w Krakowie, Asi Baran, na temat dziewiętnastowiecznej turystyki tatrzańskiej.

Stanislaw_Staszic

Stanisław Staszic, autor epokowego opracowania „O Ziemiorództwie Karpatów”, żył w latach 1755-1826.

Prelekcja zgromadziła kilkanaście osób z Krakowa. Stanowiła ona ugruntowanie środkowej części hasła ze strony oddziałowej „góry w kulturze, nauce i na szlaku“ i aspirowała do miana systematyzującej naszą wiedzę o turyście tatrzańskim XIX wieku.

Przedstawionych zostało szereg fotografii wraz z towarzyszącymi cytatami, które znakomicie oddawały specyfikę tamtych czasów – spartańskich warunków podróżowania, kształtowania się bazy noclegowej w Zakopanem, przełomu jakiego dokonało doprowadzenie kolei do Nowego Targu a potem Zakopanego, a także jaką była działalność szeregu luminarzy na rzecz popularyzacji podróży w Tatry (wystarczy wspomnieć tu nazwiska Stanisława Staszica, Tytusa Chałubińskiego, Wincentego Pola) oraz działań na rzecz ucywilizowania górali podejmowanych przez księdza Józefa Stolarczyka (przychodzą mi na myśl już bardziej współczesne refleksje „naszego“ ks. Szczepana Gacka z Gliczarowa Górnego, u którego gościliśmy w lutym), jak również barwne opowiadania np. Stanisława Witkiewicza („Na przełęczy“) czy Rafała Malczewskiego („Pępek świata“).

Portret_Tytusa_Chalubinskiego

Portret dr. Tytusa Chałubińskiego, „Króla Tatr”, ur. w 1820, zm. w 1889.

Wystąpienie Asi oceniam jako niezwykle udane. Było ono oparte o pracę magisterską jej autorstwa, treść fragmentów której postaramy się niebawem udostępnić. Prelekcja trwała około 80 minut.

Po prelekcji nastąpiły pytania i uzupełnienie jakiego dokonała Pani Barbara Oleksyn – przedstawiła ona zdjęcie swojej Babci wraz z luminarzami ówczesnej socjety zakopiańskiej przed wyruszeniem na wycieczkę górską. Na niewyraźnej fotografii można rozpoznać z trudem dr Dłuskiego i hr. Zamoyskiego ale znakomitych postaci znajdowało się nań kilkadziesiąt.

Wincenty_Pol

Wincenty Pol, piewca Tatr, geograf, uczestnik Powstania Listopadowego w 1830. Urodzony w 1807, zm. w r. 1872.

Nastąpiła dyskusja i m.in. namawianie Basi Morawskiej-Nowak (z najdłuższym z nas stażem w PTT) do napisania wspomnień. Po części dyskusyjnej nastąpiło coraz lepiej ugruntowane koleżeństwem spotkanie klubowe, zapowiedź naszego Prezesa Michała kolejnych wydarzeń i relacja Roberta ze stanu przygotowań do wakacyjnej wyprawy w Alpy Rodniańskie.

A o nich opowie we wtorek, 27 maja, dr Dariusz Dyląg. Zapraszamy!

Doktorek