Relacja z prelekcji Agaty Ostapczuk, 25.04.2022

Prelegentka z małżonkiem (mieszkają od 7 lat w Chinach). Fot. Joanna Kantor.

Tego dnia o godzinie 18 kilkanaście zainteresowanych osób zgromadziło się w klubie na Traugutta 4/15, aby wziąć udział w spotkaniu prelekcyjnym Agaty Ostapczuk poświęcone jednej z chińskich, górzystych prowincji (Qinghai) i podróżowaniu we dwa motocykle po Chinach.

Usłyszeliśmy od Prelegentki mnóstwo praktycznych informacji ilustrowanych wspaniałej urody zdjęciami (wykonanych z wykorzystaniem drona) i wartką opowieścią. Na uwagę zasługiwała wrażliwość Agaty, łącząca zarówno aspekty religijne (kamienie modlitewne), jak i zagadnienia czysto turystyczne (np. to, dlaczego nie nocowali z mężem na terenie bazy kosmicznej na pustyni przypominającej marsjańską) czy kulinarne (o wysoko przetworzonej żywności w Chinach czyli dlaczego jedli razem głównie makaron).

Salka prelekcyjna na Traugutta 4 w trakcie prezentacji. Fot. Joanna Kantor.

Upłynęło kilkadziesiąt minut, a my dowiedzieliśmy się wielu smakowitych szczegółów z podróży motocyklami na wysokość ponad 5000 m npm! O językach używanych w tej prowincji, o gościnności Chińczyków, o budowanej tam infrastrukturze drogowej (ponad 160000 km autostrad w całych Chinach). Padły też pytania o pobliski Tybet i możliwość jego zwiedzania, o wpisywanie na 105-klawiszowej klawiaturze chińskich znaków jak i o najwyższy drapacz chmur w Szanghaju (ponad 600 m wysokości).

W trakcie prelekcji, około 19:00. Fot. Joanna Kantor.

Następnie członkowie Zarządu oddziału Kraków zebrali się by omówić kwestię nadchodzących wyborów oraz wspomnieć dawne czasy i tych, co „się minęli” – zwłaszcza zmarłego w ubiegłym tygodniu Antoniego Leona Dawidowicza.

Do zobaczenia na szlaku! Ponownie zapraszamy wszystkich w nasze progi.

Doktorek