Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego na temat I Wojny Światowej – poniedziałek, 28.09.2015, Biblioteka Jagiellońska, godz. 18:00.

Biblioteka Jagiellońska i Stanica Kresowa zapraszają na autorską prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie Zapomniana Wielka Wojna na Kresach 1914 – 1918 28 września 2015, poniedziałek, godz. 18.00, Biblioteka Jagiellońska, Kraków, Oleandry 3 oraz promocję albumu „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty”.

Album prezentuje Wielką Wojnę na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej – terenach współczesnej Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy – widzianą głównie z perspektywy niemieckich i austriackich fotografów. W ośmiu rozdziałach (Kordony; Garnizony; Wymarsz; Na linii ognia; Ofiary; Życie na froncie; Sielanka na tyłach; Tryumfy; Krajobraz po bitwie) znalazło się 215 oryginalnych ilustracji – w tym ponad sto dotąd nigdy niepublikowanych – z liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego.

Na dwujęzyczną (polsko-angielską) publikację składają się teksty historyczne, fragmenty korespondencji żołnierskiej i wspomnień, kalendarium wydarzeń, indeksy: geograficzny, nazwisk a także fotografów, malarzy, rysowników oraz nakładców pocztówek, mapy Europy na wyklejkach. Autorami są twórcy albumu „Świat Kresów”: Tomasz Kuba Kozłowski (kolekcjoner, popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów, autor cyklu „Opowieści z Kresów”) i Danuta Błahut-Biegańska. Album w cenie 59 zł można będzie nabyć podczas spotkania.

Basia Morawska-Nowak