Zmarł Antoni Leon Dawidowicz

Antoni Leon Dawidowicz (żródło: PTM)

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 kwietnia 2022 dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci członka naszego Oddziału, byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (2001-2007), członka honorowego PTT kol. Antoniego Leona Dawidowicza. Antoni urodził się 11 września 1952 roku w Krakowie. Był wybitnym polskim matematykiem, profesorem nadzwyczajnym Katedry Matematyki Stosowanej Instytutu Matematyki UJ, także znanym w Krakowie społecznikiem.

W latach 1994-1998 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa im. Henryka Jordana, w latach 2009-2014 był prezesem krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, w latach 2010-2016 pełnił funkcję prezesa krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od roku 1981 działał w Obywatelskim Komitecie Ratowania Krakowa. Wnuk Leona Chwistka. Jego babcią ze strony matki była Olga Steinhausówna, siostra Hugona Steinhausa. Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany: Srebrną Odznaką „Za pracę społeczną dla miasta Krakowa”, Medalem „Pięćdziesiąt lat Olimpiady Matematycznej”, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Z głębokim żalem i wielkim smutkiem zawiadamiamy, że dziś zmarł nasz Kolega Antoni Leon Dawidowicz – wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego, zasłużonego dla Oddziału Krakowskiego PTM. Był Prezesem OK PTM, reprezentował nas na Zgromadzeniach Delegatów PTM, angażował się w prace Komisji Historycznej PTM, jak i Komisji Popularyzacji Matematyki i Współpracy ze Szkolnictwem. Miał znaczący udział w utworzeniu i prowadzeniu Małopolskiego Konkursu Uczniowskich Prac Matematycznych, współorganizowanego przez OK PTM wspólnie z Centrum Młodzieży im. Jordana. W środowisku matematycznym znany był m.in. z zamiłowania do modelowania zjawisk biologicznych oraz wspaniałej znajomości łaciny i greki, w środowisku krakowskim – jako wielki społecznik, w środowisku tatrzańskim – jako miłośnik gór, prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Od czasu studiów związany był zawodowo i sercem z Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szanowny Panie Profesorze, drogi Kolego, drogi Antoni, będzie nam Ciebie brakowało… Spoczywaj w pokoju” – napisał w mediach społecznościowych Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Ostatnie pożegnanie odbędzie się we środę, 27 kwietnia b.r. O. g. 12:20 zostanie odprawiona Msza Św. w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Biografia Antoniego na stronach IM UJ

Antoni Leon Dawidowicz w składzie Sądu Koleżeńskiego XI kadencji ZG PTT (for. Sz. Baron)

Antoni w składzie Jury IV Turnieju Wiedzy o Górach (fot. z archiwum D. Dyląga)