Wolontariat dla Babiogórskiego Parku Narodowego – inwentaryzacja zwierzyny – 5.10.2018

Grupa wolontariuszy i pracowników Parku

W słoneczny piątek 5 października 2018 r. pięcioro wolontariuszy z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w tym troje z Koła w Oświęcimiu oraz dwóch członków Oddziału w Bielsku – Białej uczestniczyło  w liczeniu zwierzyny metodą pędzeń próbnych, które Babiogórski Park Narodowy organizuje corocznie począwszy od 2010 roku.

Udział w tym wydarzeniu to znakomita okazja, aby obcować z mieniącą się już barwami jesieni babiogórską przyrodą, w miejscach niedostępnych dla zwykłego turysty, a czasem mieć szczęście, aby zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

W tym roku mieliśmy przyjemność przebywać na terenie dwóch obszarów ochrony ścisłej: w pięknej kniei czatożańskiej, obfitującej w grzyby, pokrytej dywanami mchów i powalonymi omszałymi pniami, z rozświetlonym słońcem dorodnym drzewostanem i gęstymi młodnikami oraz w rejonie Pośredniego Boru niedaleko zielonego szlaku z Zawoi Markowe na Markowe Szczawiny z licznymi strumieniami i stromymi zboczami, na których zwierzyna lubi znajdować swoje schronienie. Można było zobaczyć łanie, sarny, lisy i wiewiórki. Nasze emocje rozgrzała wieść o tym, że na zboczach Czatoży przebywa niedźwiedź (coś w gąszczu rzeczywiście warczało, ale osobnik wydający te dźwięki pozostał nieznany). Dziękujemy pracownikom Parku za dobrą atmosferę, a wszystkich gorąco zachęcamy do wsparcia działań Babiogórskiego Parku Narodowego (liczenie zwierząt na kolejnych obszarach Parku już w najbliższy piątek).

M.D.