Nowa książka Bartka Sali

Okładka najnowszej książki autorstwa Bartka Sali, członka PTT o/Kraków.

Okładka najnowszej książki autorstwa Bartka Sali, członka PTT o/Kraków.

Co kilka numerów naszego informatora („Co słychać”) informujemy o nowych książkach autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali – członka Oddziału PTT w Krakowie, który z pewnością jest najbardziej aktywnym w tej dziedzinie członkiem naszego Towarzystwa.

Miło nam poinformować, że nakładem wydawnictwa BOSZ ukazała się kolejna książka naszego kolegi pt. „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Powszechna wiara w mroczne istoty o nadprzyrodzonych mocach, wampiry powstające z grobów by prześladować żywych, obecne były w kulturze niemal całej Europy, od Polski po Grecję, z Transylwanią na czele. Spopularyzowane od czasów Goethego wampiry stały się ulubionymi postaciami dziewiętnastowiecznych powieści grozy.

W książce „W górach przeklętych (…)” znajdziemy zaczerpnięty z ludowych opowieści, dawnych kronik i dokumentów, gotyckich romansów i klasycznych produkcji filmowych, swoisty poczet dwudziestu ośmiu wampirów grasujących u stóp Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Gór Dynarskich. Co charakterystyczne dla tego autora, opis każdego z wampirów uzupełniony jest o jego genezę i historyczny pierwowzór, charakterystykę wyglądu i zachowania, a także kreśli miejsce w późniejszych kulturowych odniesieniach. Książkę uzupełnia ciekawa szata graficzna, ujmująca klasyczne opowieści w nowoczesną, minimalistyczną formę.

Bartłomiej Grzegorz Sala, W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2016, format 165×235 mm, 240 s.

Szymon Baron (PTT o/Bielsko-Biała)