3 stycznia 2017 r. zmarł do długoletniej walce z nowotworem ksiądz Szczepan Gacek, wieloletni proboszcz parafii w Gliczarowie Górnym koło Bukowiny Tatrzańskiej, skąd rozciąga się wspaniała panorama Tatr. Swoje obowiązki duszpasterskie łączył z pasją, którą były góry. Przez wiele lat był ratownikiem Grupy Beskidzkiej GOPR, instruktorem ratownictwa górskiego, przewodnikiem górskim.
Ks. Szczepan Gacek urodził się 5 grudnia 1947 roku w Rabce Zdroju. W roku 1974 ukończył studia teologiczne w Krakowskim Seminarium Duchownym oraz historię sztuki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany na parafię w Szczyrku. Po Szczyrku kolejnymi miejscami pracy ks. Szczepana były miejscowości na nizinach – Chełmek, Skawina i Nowa Huta, gdzie pracował kilka lat a z młodzieżą oazową wyruszał często na wycieczki w góry. W 1986 roku został skierowany do parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem na Chramcówkach i wtedy wszedł w środowisko przewodników tatrzańskich. W 1988 roku zdał egzamin na III klasę. Współorganizował z przewodnikami coroczne pielgrzymki do Częstochowy, został kapelanem przewodników tatrzańskich. W 1986 roku został również kurierem słowa Bożego organizując grupę zakopiańskich działaczy Solidarności, która w latach 1987-1988 przerzucała przez Grzesia książki religijne na Słowację. Wtedy ks Gacek bywał często w dolinie Chochołowskiej i odprawiał msze św. w kaplicy na Polanie Chochołowskiej. Potem krótko był wikariuszem w Zębie a kiedy w 1989 roku utworzono samodzielny Ośrodek Duszpasterski w Gliczarowie Górnym, rozpoczął pracę w tej miejscowości. Po utworzeniu parafii został jej pierwszym proboszczem i był nim aż do przejścia w czerwcu 2015 roku na emeryturę. W pierwszych latach wiele było jeszcze pracy przy wyposażeniu kościoła i dolnej kaplicy. Zaprojektował ołtarz główny a potem bramę i mur cmentarza, na którym posadzono drzewa. stanęła dzwonnica, a największy dzwon nosi imię św. Bernarda z Aosty patrona ratowników górskich. Co roku zapraszał przewodników tatrzańskich na opłatek, a w okresie wielkanocnym na święcone. Jako ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR zimą najczęściej odrabiał dyżury w Szczyrku a latem w schronisku na Markowych Szczawinach
W 1990 roku otrzymał od ratowników radiostację, która była przydatna w nawiązywaniu kontaktów ze szpitalem lub strażą a także dyżurkami ratowników, gdyż w tym czasie telefon był tylko w szkole. Po kilku latach został członkiem związku krótkofalowców zarejestrowany jako SP9VRJ. W czasie rocznic lub uroczystości odprawiał Msze święte m. in. na Babiej Górze, Hali Miziowej, Turbaczu, na Giewoncie, Kasprowym, Grzesiu, pełnił również posługę kapłańską na pogrzebach ratowników i przewodników. W 2014 roku obchodził 40-lecie święceń kapłańskich. Napisał: „Sacrum na szlakach tatrzańskich”, „Krzyż na Giewoncie”, „Modlitewnik dla ratowników górskich”, „Przewodnik Gliczarowski” i „Słowo Boże dla ludzi gór”. Z parafii został odwołany w czerwcu 2015 roku, ze względu na stan zdrowia. Chorował 7 lat na raka dzielnie znosząc cierpienia. W końcu został umieszczony w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, gdzie zmarł 3 stycznia 2017 roku.
Ks Szczepan Gacek był długoletnim członkiem Oddziału PTT w Krakowie (deklarację złożył w 1990 roku). Poznałam go uczestnicząc w mszach św., które odprawiał w kaplicy na polanie Chochołowskiej, w czasie gdy odbywały się tam trzy spotkania byłych ośrodków PTT w latach 1986, 1987 i 1988 organizowane przez Towarzystwo Tatrzańskie w Krakowie, na których mówiliśmy o szansach naszej rejestracji (co nastąpiło 9 grudnia 1988 r. w Katowicach). Niektórzy przypomnieli mi o mszy św., którą ks. Gacek odprawił dla nas późnym wieczorem przy kamieniu papieskim w dol. Jarząbczej (10/X.1987).Odprawił również mszę św. na zakończenie I Zjazdu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w starym kościele przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Stale zapraszał nas do Gliczarowa i w końcu w latach 2014-2015 skorzystaliśmy z jego gościny, witaliśmy u niego Nowy Rok 2015.
Pogrzeb ks Gacka, w którym wzięła udział czteroosobowa grupa z Oddziału PTT w Krakowie odbył się w Gliczarowie, 5 stycznia 2017 r. Żegnały go tłumy parafian, a także przewodników tatrzańskich i ludzi z nim związanych, grała kapela góralska.
Barbara Morawska-Nowak