IX Rajd Collegium Physicum UJ

Logo Rajdu z charakterystycznym „kwiatkiem”

W dniach 25-27 kwietnia 2014 roku, pod patronatem m.in. krakowskiego oddziału PTT, odbyła się dziewiąta edycja Rajdu Collegium Physicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Choć tym razem pogoda nie dopisała, na wędrówkę po beskidzie żywieckim z „metą” rajdu w schronisku na Hali Miziowej wybrało się około dwustu studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Chemii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Towarzyszyła im również niewielka, aczkolwiek elitarna reprezentacja pracowników, a także niemałe grono absolwentów i sympatyków uczelni – „Weteranów Rajdu”.

Uczestnicy Rajdu pomału docierają na miejsce.

Rajd odbywa się wedle sprawdzonej już formuły. Uczestnicy w piątek o świcie (niektórzy, ci zapracowani, dopiero w sobotę) rozwożeni są autokarami na punkty startowe kilkunastu proponowanych tras, o różnym stopniu trudności, skąd wyruszają w małych grupkach na wspólną wędrówkę. Tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z górami, a także tym, którzy chcieliby dowiedzieć się „czegoś więcej”, na wybranych trasach organizatorzy zapewniają opiekę przewodnicką. Pierwszy wieczór stanowi okazję do integracji w niewielkim gronie koleżanek i kolegów ze szlaku. Drugiego dnia wszystkie grupy docierają na metę rajdu, gdzie czekają nań różne atrakcje; poczęstunek bigosem i napojem chmielowym, między-kołowy i między-pokoleniowy „konkurs przeciągania superstruny”, ciekawa prelekcja o tematyce podróżniczej (którą w tym roku na zaproszenie organizatorów wygłosił Szymon Baron z bielskiego oddziału PTT), nocne obserwacje nieba prowadzone pod opieką doświadczonego astronoma i wreszcie integracyjne ognisko.

Wieczorna prelekcja Szymona Barona o wyprawie w góry Bałkanów

Oddział w Krakowie PTT był inicjatorem Rajdów Collegium Physicum UJ, a członkowie naszego oddziału stanowili rdzeń organizatorów jego pierwszych edycji. Z czasem przygotowania imprezy z pełnym profesjonalizmem podjął się Samorząd Studentów UJ oraz studenckie koła naukowe działające na terenie uczelni. Taka „wymiana pokoleń” pozwoliła nie tylko na wprowadzenie kilku nowych pomysłów, ale przede wszystkim na to, by idea Rajdu Collegium Physicum UJ wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń braci akademickiej. Aż trudno uwierzyć, że w przyszłym roku czeka nas jubileuszowa, dziesiąta jego edycja. Gdzie pojedziemy tym razem..? Plotka niesie, że w Sudety!

Nikodem Frodyma