Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07.2018. Aktualizacja z dnia 24.07.2018.

Niebo nad Londynem w momencie fazy całkowitej, nazwanej przez portal express.co.uk "bloody-Moon'em".

Niebo nad Londynem w momencie fazy całkowitej, nazwanej przez portal express.co.uk „bloody-Moon’em”.

Szanowni Państwo,

Tym razem nie w ramach astro-notek ale gwoli informacji ogólnej zamieszczam link do strony Freda Espenaka, znanego efemerydziarza wszelkich zaćmień pracującego w NASA, o zaćmieniu które już za równy tydzień, w piątek wieczorem:

https://eclipse.gsfc.nasa.gov/LEplot/LEplot2001/LE2018Jul27T.pdf

Trzeba mieć odsłonięty wschodni horyzont, gdyż zanurzając się w półcień i cień Ziemi Księżyc będzie dosyć nisko. Apogeum fazy całkowitej przewidziane jest na godzinę 20:21 czasu uniwersalnego czyli 22:21 czasu urzędowego warszawskiego (letniego). Całe zjawisko potrwa kilka godzin, zgodnie z załączonym linkiem do efemerydy. Można się wybrać na jakieś okoliczne wzgórze bacząc na dostępność wschodniego horyzontu.

Jeśli ktoś zrobi ładne zdjęcie zaćmienia chętnie je na naszej stronie opublikujemy, a może wymyślimy jakąś nagrodę-niespodziankę (np. płytę Zielonego Szlaku).

AKTUALIZACJA: część osób która chce zjawisko obejrzeć zapraszamy na Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach – zapewnia widoczność na wschód (w razie pogodnej nocy), będą tam także miłośnicy astronomii z PTMA a więc i możliwość podpytania o szczegóły zjawiska kogoś bardziej kompetentnego. Gdyby ktoś chciał się dosiąść to wyjazd w I terminie nastąpi w piątek, o 19:00 z ul. Kazimierza Wielkiego 86 (Kraków-Krowodrza, obok wieżowca Biprostalu). Telefon do Marcina (kierowcy): 606695121.

Do zobaczenia na szlaku albo na kopcu przy teleskopie 🙂

Doktorek i reszta Zarządu Oddziału Kraków