Spotkanie prelekcyjne 28.01.2014 z udziałem Prezesa PTT Józefa Haducha – Karpaty rumuńskie.

Józef Haduch - Prezes ZG PTT

Józef Haduch – Prezes ZG PTT

We wtorkowy wieczór, jak co 2 tygodnie na Traugutta, zebrało się kilkanaście osób aby posłuchać Prezesa PTT, Józefa Haducha, który w arcyciekawy sposób przedstawił kilka dni swojego pobytu w Rumunii.

Motywem przewodnim była wycieczka w partie górskie Retezat i Parang – a także pasjonujące zabytki Rumunii, ludzie, niezwykłe panoramy Bukowiny czy pięknie przeprowadzone szosy transalpejskie, osiągające wysokość nawet 2300 m npm.

Aktualny prezes pokazał szereg zdjęć pasterzy – Wołochów, znanych jako przodkowie naszych górali którzy uprawiali kilkaset lat temu działalność osadniczą także na terenie współczesnej Polski. Z rozbawieniem wspomniał, jak podobne typy ludzkie występują w Rumunii i np. w Zakopanem.

Uwagę przykuwały różnorodne nakrycia głowy u pasterzy. Józef Haduch wspomniał o psach pasterskich towarzyszących każdemu stadu owiec – i przestrzegł wszystkich przed próbami oswajania ich bez udziału pasterza (można stracić nogawki).

Jedne z najpiękniejszych widoków przedstawiały slajdy z przebiegiem Trasy Fogaraskiej oraz – z daleka – nowo budowanej „Transalpiny”. Serpentyny rozpościerały się malowniczo do wysokości naszej Świnicy i stanowiły obiekt którego przejechanie jest warte drogi do Rumunii.

Na koniec prelegent pokazał „mozaikę” – szereg różnorodnych widoków Rumunii jako kraju pełnego zabytków, ciekawych ludzi i wspaniałej przyrody. Widzieliśmy klasztor z VIII wieku będący zabytkiem UNESCO, wszędzie używane stare dacie i żleby pod Retezat.

Część programowa płynnie przeszła w dyskusję i wymianę wrażeń z ostatnich wycieczek, w międzyczasie przyszedł Nikodem a Andrzejowi Adamczakowi, który się pojawił, przy okazji wręczono dyplom i odznakę „XX lat w PTT”. Dzięki staraniom Roberta i Nikodema lokal stopniowo pięknieje i miło jest patrzeć jak tętni życiem.

Doktorek