Prelekcja o starej fotografii z pokazem filmu na taśmie 8 mm Leszka Benedyktowicza – 25.11.2014

Kol. Leszek Benedyktowicz z koła Balice przed projekcją filmu na taśmie 8 mm. Siedzą Ania Nosek, Basia Zaleska i Basia Morawska-Nowak.

Kol. Leszek Benedyktowicz z koła Balice przed projekcją filmu na taśmie 8 mm. Siedzą z tyłu, od lewej: żona Leszka, Danuta, Ania Nosek, Basia Zaleska i (lekko z przodu) Basia Morawska-Nowak.

W ostatni wtorek, w naszym klubie przy Traugutta 4, odbyła się nader interesująca prelekcja kol. Leszka Benedyktowicza (z Koła PTT Balice) na temat analogowych technik utrwalania obrazu na błonie fotograficznej i taśmie video.

Mimo że sprawa dotyczyła tematu „z myszką“, to jednak talent narracyjny i szeroka wiedza Prelegenta, a także własne doświadczenia z różnymi typami kamer i aparatów fotograficznych zrobiły z tego pokazu wydarzenie jesieni.

Kol. Robert i kol. Leszek przed prelekcją.

Zapraszający – kol. Robert Stanisławski (z lewej) oraz prelegent – kol. Leszek Benedyktowicz (w środku). Obaj z jednostki wojskowej NR 4658 w Krakowie-Balicach. Z prawej pani Danuta Benedyktowicz, małżonka Leszka.

Początek dotyczył zalążków historii fotografii – kamery obscura, czyli zaciemnionego pokoju/pudła/aparatu z dziurką w miejscu obiektywu i z materiałem światłoczułym vis a vis, odkryć Niepce’go i Daguerre’a, dalszego rozwoju technik utrwalania światła na płycie szklanej bądź – później – matówce. Interesujące, że przy czasie naświetlania rzędu kilkunastu minut mogliśmy się przyjrzeć reprodukcji z pierwszą postacią uwiecznioną na fotografii – tylko dlatego, że przez kilka minut, nieświadoma wagi sytuacji, korzystała z usług pucybuta i, mówiąc współcześnie, „nie ruszała się“.

Kadr z filmu kol. Leszka o Tatrach. Pokaz przeniósł nas w czasy głośnych, poczciwych projektorów filmowych jakie jeszcze kilkanaście lat temu królowały w kinach.

Kadr z filmu kol. Leszka o Tatrach. Pokaz przeniósł nas w czasy poczciwych, głośno terkoczących i dających piękny „efekt Tyndalla” projektorów filmowych jakie jeszcze kilkanaście lat temu królowały w kinach.

Następnie Autor przeszedł do wieku XX, w którym odnotowano eksplozję różnych rozwiązań „pre-komputerowych“ – i technik zapisu na różnego rodzaju taśmach tak obrazu, jak i dźwięku. Omówiono optymalizację gęstości zapisu, zobaczyliśmy ścieżki dźwiękowe na wąskich taśmach, strunę wspomnieniową potrąciły (u mnie przynajmniej) zdjęcia błon Orwochrome i podkreślenie przewagi części tych błon nad Kodakiem (który zawitał do nas albo jako płyty szklane do astrofotografii albo, jako konfekcjonowany w Polsce, w latach 1989-90, materiał ładowany potem do kaset wielorazowego użytku… ORWO, a jakże). Jedną z wielu ciekawostek było zdjęcie komory na film 72-klatkowy w aparacie Czajka (produkcji radzieckiej).

Zakładanie taśmy filmowej o szerokości 8 mm.

Zakładanie taśmy filmowej o szerokości 8 mm.

Swój czas zajęły także zdjęcia i opis kamer niemieckich (chodzi oczywiście o śp. DDR, czyli Deutsche Demokratische Republik) i radzieckich z lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Kol. Leszek w tej części zamienił się w omnibusa przynajmniej jeśli chodzi o specyfikacje techniczne czy sposób posługiwania się tymi urządzeniami.

Nie wiecie, co to było ZX Spectrum? (Źródło zdjęcia: Bill Bertram, Wikipedia)

Nie wiecie, co to było ZX Spectrum? (Źródło zdjęcia: Bill Bertram, Wikipedia)

Wreszcie, po tym preludium teoretyczno-praktycznym przyszła pora na „clue” programu – czyli pokaz filmu na taśmie 8 mm wraz z dźwiękiem nagranym przez przenośny magnetofon. Oczywiście tematyką filmu były góry a my mogliśmy się zatopić na 15 minut w obrazach nie niepokojeni ani razu zjawiskiem tzw. puszczenia sklejki (tasiemki łączącej 3-minutowe odcinki filmu). Słowem, Autor zafundował nam kino domowe sprzed dobrych 30 lat, kiedy słowo „komputer“ kojarzyło się ze ZX Spectrum, Atari bądź Commodore a o sieci www nieśmiało myślano dopiero na terenie CERN-u.

Nagranie z projekcji filmu kol. Leszka wykonane przez naszego klubowego kolegę, Andrzeja Słotę, znajduje się tutaj.

Wręczenie przez Prezesa legitymacji PTT kol. Basi Zaleskiej.

Wręczenie przez Prezesa legitymacji PTT kol. Basi Zaleskiej.

Następnie, na koniec, obejrzeliśmy kilkunastominutowy film w technice VHS na temat zdobywania głębin jaskini Piętrowa Szczelina, nakręcony w 1995 roku przez kol. Leszka. A potem nastąpiło to, co zwykle, czyli oklaski, podziękowania, wręczenie legitymacji PTT nowej członkini (kol. Basi Zaleskiej) i wieczorne rozmowy o wszystkim i o niczym.

Do zobaczenia na imprezie andrzejkowej na Przehybie, a tych którzy nie pójdą zapraszamy na grudniową prelekcję kol. Marzeny Kozyry – już za 2 tygodnie.

Doktorek