Astro-notki dla ludzi gór – grudzień 2015

Mars w przeszłości z hipotetycznym oceanem wielkości Atlantyku.

Mars w przeszłości z hipotetycznym oceanem wielkości Atlantyku.

Astronomiczna toplista 2015 wg miesięcznika „Astronomy“, strona internetowa www.astronomy.com.:

10. Obserwacje marsjańskich orbiterów (okrążających Czerwoną Planetę członów sond z kamerami i spektrometrami) oraz łazików (jeżdżących na całkiem dalekie wycieczki po powierzchni Marsa) wykryły struktury które mogły się pojawić tylko przy przepływie cieczy – słonej lub ciężkiej wody? – po powierzchni Marsa oraz że miliony lat temu mógł istnieć nawet marsjański ocean słonej wody przykrywający do 20% powierzchni naszego planetarnego sąsiada.

9. Ciemna materia wychylająca się zza drzwi. Dopatrujemy się możliwości, zgodnie z którą za niektóre rozbłyski gamma odpowiada anihilacja ciemnej materii. Do tego typu obserwacji galaktyki Reticulum II użyto Fermi Gamma-Ray Space Telescope.

Poczwórny obraz odległej supernowej zogniskowany na galaktyce MACS J1149.6+2223.

Poczwórny obraz odległej supernowej zogniskowany na galaktyce MACS J1149.6+2223.

8. Poczwórny obraz supernowej ugięty na soczewce grawitacyjnej, tzw. kwartet lub Krzyż Einsteina, przewidziany przez OTW i STW efekt relatywistyczny ugięcia promieni świetlnych w polu grawitacyjnym przesłaniającej daleką supernową potężnej galaktyki . Poszczególne składniki tego poczwórnego obrazu gwiazdy wykazywały typowe dla supernowej pojaśnienie i krzywą blasku jednak doszły do obserwatora (i jego teleskopu) w różnym… czasie! To oznacza, że obraz wybuchu docierał do nas różnej długości drogami po tzw. krzywych geodezyjnych (odpowiednikach linii prostych w zakrzywionej przez masę czasoprzestrzeni).

Pierścienie - echa świetlne i szoki po wybuchu supernowej SN1987A zarejestrowanym prawie 30 lat temu.

Pierścienie – echa świetlne i szoki po wybuchu supernowej SN1987A zarejestrowanym prawie 30 lat temu.

7. Pierścienie wokół bliskiej nam mgławicy po ekspandującej supernowej zaczynają rzednąć i fragmentować. To oznacza, że pozostałość po SN 1987A wkracza w fazę interakcji z rozrywającą ją falą uderzeniową. Przy pomocy teleskopu NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) odkryto przesunięcie dopplerowskie linii tytanu Ti-44 co pozwoliło na ocenę prędkości przemieszczania się poszczególnych fragmentów pozostałości po supernowej. Oznacza to m.in. że wybuch SN 1987A nie był całkiem symetryczny. Cały czas czekamy też na potwierdzenie powstania w wybuchu gwiazdy neutronowej, która w sprzyjających okolicznościach fizyczno-geometrycznych mogłaby być zaobserwowana przez Ziemian jako pulsar.

Wizja artysytczna zbliżenia sondy Cassini do księżyca Saturna, Enceladusa.

Wizja artysytczna zbliżenia sondy Cassini do księżyca Saturna, Enceladusa.

6. Pod lodowo-skalną powierzchnią satelity Saturna, Enceladusa, może znajdować się całkiem gruba warstwa… słonej wody! Świadczyć o tym mają gejzery ze słoną wodą wydobywającą się – jak zarejestrowała m.in. sonda Cassini – spod skorupy Enceladusa. Powodem wydobywania się wody spod powierzchni mogłoby być oddziaływanie pola grawitacyjnego potężnego Saturna. Nieco podobne zachowania wykazywać też może satalita Jowisza, Ganimedes.

Krater Occator na planetoidzie Ceres z plamą soli mogący pomieścić wewnątrz nasze Tatry.

Krater Occator na planetoidzie Ceres z plamą soli mogący pomieścić wewnątrz nasze Tatry.

5. Od 6 marca próbnik Dawn (ang. „Świt”) znajduje się na orbicie wokół planetoidy Ceres, ustalając precyzyjnie rzeźbę i skład chemiczny powierzchni tej planetki (jednej z największych ciał pasa planetoid, ustępującej wielkością tylko Weście). Jeden z kraterów, nazwany Occator Crater, ma 92 km średnicy i 2.5 km głębokości. W sam raz zmieściłyby się w nim nasze Tatry! W kraterach mogła zgromadzić się sól. Sonda Dawn przeprowadza też pomiary grawimetryczne.

Najmłodsza (w sensie wieku Wszechświata) znana grupa galaktyk sprzed ponad 10 mld lat.

Najmłodsza (w sensie wieku Wszechświata) znana grupa galaktyk sprzed ponad 10 mld lat.

4. Najwcześniej istniejąca gromada galaktyk w znanym nam Wszechświecie została dostrzeżona przez człowieka! 4 kwazary położone od nas o 10.6 mld lat świetlnych formują grupę na rubieżach horyzontu widocznego przez nas Wszechświata. Galaktyki te spowite są kokonem gazu (wodoru, jak wiadomo najbardziej rozpowszechnionego we Wszechświecie pierwiastka) i istniały już 3.2 mld lat po powstaniu Wszechświata w Wielkim Wybuchu (ang. Big Bang-u).

3. Uporczywe, rentgenowskie świecenie z wnętrza Drogi Mlecznej. Wykryto je przy pomocy wzmiankowanego już teleskopu NuSTAR. Hipotezy obejmują grupę tysięcy białych karłów, czarnych dziur lub pulsarów milisekundowych, a także szybko opadającą na centralną galaktyczną czarną dziurę materię świecącą podczas oddziaływania z otaczającym czarną dziurę gazem. Póki co – zagadka.

Lądownik Philae na powierzchni jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko - wizja artystyczna na podstawie autentycznych zdjęć.

Lądownik Philae na powierzchni jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko – wizja artystyczna na podstawie autentycznych zdjęć.

2. Misja sondy Europa do jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. Sonda nadleciała i weszła na orbitę wokół jądra komety. Oddzielił się próbnik który stopniowo opadł na powierzchnię jądra. I tutaj – efekt słabej grawitacji: lądownik odbił się od powierzchni, przekoziołkował i zaszył się w dziurze pozbawionej w tamtym momencie światła słonecznego. Wobec tego przestały działać baterie słoneczne. Ratunkiem był ruch orbitalny komety, który spowodował że po 7 miesiącach miejsce spoczynku Philae zostało oświetlone i próbnik wyszedł ze stanu hibernacji 13 czerwca aby zamilknąć ponownie 9 lipca br.

Górska linia brzegowa równiny Sputnik Planum na Plutonie.

Górska linia brzegowa równiny Sputnik Planum na Plutonie.

1. O tym już w astro-notkach było, czyli przelot sondy New Horizons przez układ Plutona i jego księżyców. Dane spływają sukcesywnie do centrum nasłuchu agencji NASA i tutaj też sporo zaskoczeń – delikatna atmosfera Plutona, lodowo-skalne góry, dokładne mapy tego ciała transneptunowego (status planety Pluton stracił uchwałą IAU – Międzynarodowej Unii Astronomicznej – w 2006 roku), 6-10 km głębokości kanion na powierzchni największego księżyca – Charona, fotografie mniejszych księżyców – Nix, Hydry, Styksu i Cerbera. Po więcej zdjęć odsyłam do wcześniejszych edycji mini-astroserwisu.

Fragment powierzchni Plutona, skala odległości w lewym górnym rogu.

Fragment powierzchni Plutona, skala odległości w lewym górnym rogu.

Redakcja Astro-Notek w osobie Doktorka życzy wszystkim udanych wypieków świątecznych, ciepła rodzinnego spowijającego wigilijne przebywanie z Najbliższymi i radości z przyjścia na świat Nowo Narodzonego Pana Jezusa w tegorocznej odsłonie oraz udanej Pasterki.

Ślady w lodzie Plutona, a tak naprawdę kratery w jego lodowo-skalistej powierzchni. Czy nie przypominają wgłębień w pustym lodzie, gdzieś nad rzeką? Takich spacerów nad jakąś rzekę, lub pobliski pagórek, by zrzucić z siebie świąteczną ociężałość, Wam życzę.

Do zobaczenia na szlaku!

jak_samodzielnie_zrobic_kartke_w_174686Kartka świąteczna - prawie jak na Plutonie. Fot. Piotr Mastelarz, murator.

Kartka świąteczna – prawie jak na Plutonie. Fot. Piotr Mastelarz, murator.